Apel w sprawie Dmytro Nykyforenko

30 lipca 2021 roku wskutek przemocy stosowanej przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu i pracowników Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym zmarł 25-letni obywatel Ukrainy Dmytro Nykyforenko. Kilka dni temu dzięki publikacji Jacka Harłukowicza we wrocławskiej Gazecie Wyborczej  (“Śmierć Ukraińca we Wrocławiu. Pół godziny katorgi w izbie wytrzeźwień”), dowiedzieliśmy się, że funkcjonariusze policji znęcali się nad zatrzymanym, co doprowadziło do  do jego śmierci.

Jest to kolejny  w ostatnich tygodniach przypadek śmierci zatrzymanych przez policję osób w województwie dolnośląskim. Od 30 lipca do 6 sierpnia 2021 roku śmierć poniosło trzech mężczyzn – Bartosz Sokołowski z Lubina oraz Dmytro Nykyforenko i Bartosz Sokołowski z Wrocławia. O każdym z tych tragicznych zdarzeń dowiedzieliśmy się z niezależnych mediów.

Jako grupa organizacji społecznych zaangażowanych w walkę o prawa człowieka i działających na rzecz migrantek i migrantów wzywamy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego oraz Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro do:

– zapewnienia uczciwego śledztwa bez możliwości ingerowania w nie lokalnych przedstawicieli policji;

– odsunięcia od pełnienia funkcji oraz ukaranie dyscyplinarne wszystkich funkcjonariuszy policji zaangażowanych w zatrzymanie, które doprowadziło do śmierci Dmytra Nykyforenko;

– wprowadzenie systemowych zmian, które zapobiegną kolejnym podobnym wydarzeniom w przyszłości.

Fundacja “Nasz Wybór”

Fundacja Polskie Forum Migracyjne

Migrant Info Point (Fundacja Centrum Badań Migracyjnych)

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Stowarzyszenie NOMADA

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Apel_w_sprawie_Dmytro_Nykyforenko