Ukraińcy i Ukrainki w Polsce w czasie pandemii. Problemy i bolączki codzienności

Fundacja “Nasz wybór” przygotowała raport na temat sytuacji społeczności ukraińskiej, przede wszystkim kobiet – w pandemii w Polsce. O problemach z pracą, z opłaceniem mieszkania, z zapisaniem się na test na Covid-19 i wielu innych – w rozmowie z Myrosią Keryk, prezeską fundacji.

TOK FM


Raport o ukraińskich migrantkach w Polsce w czasie pandemii 17.03.2021

„Sytuacja ukraińskich migrantek w Polsce w czasie Covid – 19” to tytuł opublikowanego niedawno  raportu, który przygotowała Fundacja Nasz Wybór, we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla. Raport wskazuje, że pandemia nasiliła problemy, z którymi stykały się kobiety migrantki już wcześniej. Jednym z głównych są skomplikowane procedury legalizacji pobytu i pracy. O raporcie porozmawiamy z jego współautorką, prezes Fundacji Nasz Wybór Myroslawą Keryk.

Polskie Radio Białystok


Pandemia koronawirusa pogłębiła problemy ukraińskich imigrantek. Wśród nich są trudności ze znalezieniem pracy, brak opieki społecznej czy możliwości nauki języka

Imigrantki z Ukrainy boleśnie odczuły skutki pandemii –wynika z badania Fundacji „Nasz Wybór” przeprowadzonego we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla. Wiele z nich straciło pracę przez zamknięcie gałęzi gospodarek, które chętnie zatrudniają Ukrainki, oraz mniejszy popyt na usługi sprzątania czy opieki nad dziećmi. W efekcie często zostały bez dochodów, dostępu do opieki społecznej i wsparcia rodzin w kraju. Mimo rządowego automatycznego przedłużenia zezwoleń na pobyt wiele osób zmagało się z trudnościami administracyjnymi. Dodatkowymi wyzwaniami są ograniczenie możliwości nauki języka polskiego i trudności związane z trybem zdalnym nauczania ich dzieci.

NEWSERIA


Praktycznie każda Ukrainka straciła pracę” – sytuacja migrantek w Polsce w czasie pandemii

Audycja TOKFM.pl “Światopogląd”, prowadzi Agnieszka Lichnerowicz. Rozmawia z Myroslavą Keryk i Ivanną Kyliushyk o raporcie Fundacji “Nasz Wybór”


Raport Weltspiegel: przyszłość niepewna!

Każdego roku kilka tysięcy młodych Ukraińców przyjeżdża do Polski, aby tam pracować. Powód: brak perspektyw w ich ojczyźnie. Przychodzą z wielką nadzieją i ambicjami, ale także z wielką niepewnością.

Zapraszamy do obejrzenia video.

 

 


Obcokrajowcy są wśród nas. Program pozyteczni.pl

Obcokrajowcy są wśród nas. Przyjeżdżają do Polski z różnych regionów świata, aby tutaj rozpocząć nowy rozdział swojego życia. Polskie organizacje pozarządowe starają się wyjść naprzeciw ich potrzebom adaptacyjnym, uczą języka, obyczaju i kultury ich nowego miejsca na ziemi. Jak sobie radzą?

Zapraszamy do obejrzenia video.