Ukraińcy i Ukrainki w Polsce w czasie pandemii. Problemy i bolączki codzienności
Fundacja “Nasz wybór” przygotowała raport na temat sytuacji społeczności ukraińskiej, przede wszystkim kobiet – w pandemii w Polsce. O problemach z pracą, z opłaceniem mieszkania, z zapisaniem się na test na Covid-19 i wielu innych – w rozmowie z Myrosią Keryk, prezeską fundacji.
Raport o ukraińskich migrantkach w Polsce w czasie pandemii 17.03.2021
„Sytuacja ukraińskich migrantek w Polsce w czasie Covid – 19” to tytuł opublikowanego niedawno raportu, który przygotowała Fundacja Nasz Wybór, we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla. Raport wskazuje, że pandemia nasiliła problemy, z którymi stykały się kobiety migrantki już wcześniej. Jednym z głównych są skomplikowane procedury legalizacji pobytu i pracy. O raporcie porozmawiamy z jego współautorką, prezes Fundacji Nasz Wybór Myroslawą Keryk.
Pandemia koronawirusa pogłębiła problemy ukraińskich imigrantek. Wśród nich są trudności ze znalezieniem pracy, brak opieki społecznej czy możliwości nauki języka
Imigrantki z Ukrainy boleśnie odczuły skutki pandemii –wynika z badania Fundacji „Nasz Wybór” przeprowadzonego we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla. Wiele z nich straciło pracę przez zamknięcie gałęzi gospodarek, które chętnie zatrudniają Ukrainki, oraz mniejszy popyt na usługi sprzątania czy opieki nad dziećmi. W efekcie często zostały bez dochodów, dostępu do opieki społecznej i wsparcia rodzin w kraju. Mimo rządowego automatycznego przedłużenia zezwoleń na pobyt wiele osób zmagało się z trudnościami administracyjnymi. Dodatkowymi wyzwaniami są ograniczenie możliwości nauki języka polskiego i trudności związane z trybem zdalnym nauczania ich dzieci.
Praktycznie każda Ukrainka straciła pracę” – sytuacja migrantek w Polsce w czasie pandemii
Audycja TOKFM.pl “Światopogląd”, prowadzi Agnieszka Lichnerowicz. Rozmawia z Myroslavą Keryk i Ivanną Kyliushyk o raporcie Fundacji “Nasz Wybór”
Raport Weltspiegel: przyszłość niepewna!
Każdego roku kilka tysięcy młodych Ukraińców przyjeżdża do Polski, aby tam pracować. Powód: brak perspektyw w ich ojczyźnie. Przychodzą z wielką nadzieją i ambicjami, ale także z wielką niepewnością.
Zapraszamy do obejrzenia video.
Obcokrajowcy są wśród nas. Program pozyteczni.pl
Obcokrajowcy są wśród nas. Przyjeżdżają do Polski z różnych regionów świata, aby tutaj rozpocząć nowy rozdział swojego życia. Polskie organizacje pozarządowe starają się wyjść naprzeciw ich potrzebom adaptacyjnym, uczą języka, obyczaju i kultury ich nowego miejsca na ziemi. Jak sobie radzą?
Zapraszamy do obejrzenia video.