23 marca razem z Facebookiem zainaugurowaliśmy w mediach społecznościowych kampanię społeczną „Razem w sieci, razem w Polsce”, która ma na celu wspieranie więzi społecznych pomiędzy Ukraińcami i Polakami oraz ukazanie, jak ważne jest wzajemnie zrozumienie i dialog.

W ramach kampanii chcemy przedstawić kilka prawdziwych historii przedstawicieli społeczności ukraińskiej w Polsce i pokazać jak duży wkład wnosi ona w gospodarczy, społeczny i kulturalny rozwój Polski. Do kampanii zaangażowaliśmy osoby pochodzące z Ukrainy, które swoją działalnością społeczną, artystyczną i biznesową starają się łączyć dwa narody, tym samym przyczyniając się do budowania otwartego i życzliwego społeczeństwa. Zależy nam na podkreśleniu pozytywnego wpływu ukraińskiej wspólnoty na życie społeczno-gospodarczego w wielu regionach Polski, dlatego zaprosiliśmy do współpracy prezydentów największych polskich miast. Naszymi partnerami są Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Warszawa i Wrocław. 

Wierzymy, że ta wyjątkowa inicjatywa pokaże, że nawet małe i proste działania mają duże znaczenie dla kształtowania więzi społecznych, które z kolei przyczyniają się do budowania różnorodnej i tolerancyjnej wspólnoty. Mamy nadzieję, że historie bohaterów kampanii staną się inspirującymi przykładami prospołecznego zaangażowania i wzmocnią relacje pomiędzy Ukraińcami i Polakami.

Serdecznie zachęcamy do poznania bohaterów kampanii „Razem w sieci, razem w Polsce”. Wszystkie animacje przedstawiające działalność bohaterów znajdziecie na naszym profilu na Facebooku.

 

Dobro&Dobro

Założona przez parę Ukraińców stylowa kawiarnia Dobro&Dobro przyciąga Polaków tak bardzo, że sześciometrowa przestrzeń w Warszawie zmieniła się już w sieć lokali. Wszystkie dzielą się dobrem w postaci świeżej kawy.

My, Polacy i Ukraińcy, jesteśmy podobni – kochamy kawę, kochamy się dzielić, kochamy Dobro&Dobro.

 

Kira Sukhoboichenko

Pomysł piętnastoletniej Ukrainki Kiry Sukhoboichenko połączył dzieci na całym świecie – 15 października, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Plecaka, uczniowie dzielą się pomysłami, historiami i marzeniami z nauczycielami i sobą nawzajem. Z roku na rok inicjatywa Kiry zdobywa coraz większą popularność.

Polskich i ukraińskich nastolatków łączą marzenia – lubią puszczać wodze wyobraźni i zmieniać świat na lepsze.

 

Olga Pasiecznik

Sopran ukraińskiej śpiewaczki Olgi Pasiecznik (Pasichnyk) to duma Polskiej Opery Królewskiej. Przyciąga rzesze melomanów, którzy chcą posłuchać bogatego repertuaru artystki.

Ukraiński głos rozsławia polską muzykę także za granicą. Fani sopranistki na całym świecie mogą posłuchać jej podczas operowych spektakli i koncertów.

 

Vadym Melnyk

W 2020 roku Dronehub – firma młodego ukraińskiego biznesmena Vadyma Melnyka – wsparła polskie służby medyczne, przekazując im sprzęt ochronny, aby mogły bezpiecznie wykonywać swoją pracę dla nas wszystkich.

Podczas pandemii wszyscy chronimy siebie nawzajem.

 

Ukraiński Dom

Prowadzony przez Fundację „Nasz Wybór” Ukraiński Dom w Warszawie dba o integrację Ukraińców i Polaków. Tym pierwszym oferuje kursy językowe i doradztwo legalizacyjne, a drugich zaprasza na wspólne wydarzenia kulturalne.

Jego drzwi są otwarte dla wszystkich.

Fundacja ma swój profil w sieci, a Ukraiński Dom stoi w stolicy. Wszystko zaczęło się od wyboru, by żyć i pracować wspólnie.

 

W sieci znajdziesz więcej takich historii. Jest ich mnóstwo i dotyczą całej Polski. Wszystkie zaczęły się od wyboru, by żyć i pracować wspólnie.