Poradnik adresowany jest, zarówno do tych obywateli Ukrainy, którzy właśnie przybyli do Polski, jak i tych, którzy mieszkają tu już od kilku lat, a także do młodzieży czy rodziców dzieci w różnym wieku. Realizacja tego projektu miała miejsce na przestrzeni marca – października 2017 roku.

W poradniku można znaleźć informację o tym, jak legalizować pracę lub swój pobyt, mając ku temu różne podstawy, przeczytać o systemie oświaty w Polsce. Poradnik zawiera też informacje konsularne przygotowane przez Ambasadę Ukrainy w Polsce.

Poradnik jest dystrybuowany bezpłatnie w Ukraińskim Domu, placówkach dyplomatycznych Ukrainy w Polsce, organizacjach ukraińskich oraz wspierających migrantów, a także w agencjach pośrednictwa pracy. W poradniku znajduje się lista przydatnych adresów oraz kontaktów telefonicznych, nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach Polski – największych skupiskach ukraińskich migrantów.

Poszczególne rozdziały książki pisali doświadczeni specjaliści: prawnicy, pracownicy konsulatu oraz państwowych i pozarządowych instytucji, którzy na co dzień pracują z migrantami.

Publikację opracowała Fundacja „Nasz Wybór” we współpracy ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej oraz Wydziałem Konsularnym przy Ambasadzie Ukrainy w Polsce. Finansowego wsparcia udzieliła firma Western Union. Nakład poradnika to 30 000 egzemplarzy.