23 sierpnia 2015 r. w Forcie Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu odbyły się obchody 24. rocznicy niepodległości Ukrainy. Była to druga impreza organizowana wspólnie przez imigrantów z Ukrainy – Fundację „Nasz Wybór”, ukraińską mniejszość narodową – Związek Ukraińców w Polsce oraz Fundacją Solidarności Międzynarodowej.

Obok głównego celu spotkania jakim było uczczenie rocznicy niepodległości Ukrainy organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń, które prezentowały kulturę, sztukę i historię Ukrainy.

W programie imprezy znalazły się:

  • Panel dyskusyjny o sytuacji Tatarów krymskich z udziałem Refata Czubarowa, Andrija Deszczyci, Adama Michnika i Krzysztofa Stanowskiego;
  • Wernisaż wystawy poświęconej Mustafie Dżemilewowi;
  • Koncert „Europejska Dniepropetrowszczyzna” – w ramach którego wystąpił zespół pieśni i tańca z Dniepropietrowska oraz zaprezentowane zostały warsztaty tradycyjnego pertikiwskiego malarstwa ludowego;
  • Koncert ukraińskich oraz polskich artystów. Gwiazdy wieczoru: Roksana Vikaluk, Taras Czubaj.

Dla osób zainteresowanych zdobyciem nowych umiejętności praktycznych, bądź podniesieniem już posiadanych, przewidziano warsztaty.  Były to m.in.:  warsztaty kuchni ukraińskiej, warsztaty taneczne oraz warsztaty dla najmłodszych „Ukraińska bajka”. W ramach warsztatów, można było również wyrzeźbić instrumenty muzyczne z warzyw i owoców oraz na nich zagrać. Zadbali o to twórcy jedynej w Polsce warzywnej orkiestry – „Paprykalaby”.

Nie zabrakło również prezentacji wyrobów ukraińskiego rękodzieła ludowego, ukraińskich wydawnictw muzycznych, publikacji książkowych oraz stoiska organizacji ukraińskich z Warszawy.

Patronat honorowy nad imprezą objęła Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.