Czas trwania projektu: 01.05.2020 – 31.12.2020
Projekt realizowany z dotacji M. St. Warszawy
Na projekt złożył się cykl 10 spotkań literackich przeprowadzonych w trybie online. Jego celem była promocja polskiej literatury wśród migrantów z Ukrainy oraz literatury ukraińskiej wśród polskich czytelników. W spotkaniach uczestniczyli pisarze, tłumacze i literaturoznawcy polscy i ukraińscy. Gościliśmy między innymi Oksanę Zabużko i Izabelę Chruślińską dyskutujące o Gabryieli Zapolskiej i Lesi Ukraince, Welerego Butewicza – tłumacza poezji Zbigniewa Herberta na język ukraiński, Ostapa Śliwińskiego – tłumacza Olgi Tokarczuk, Michała Potockiego i Karolinę Bacę-Pogorzelską – autorów książki “Czarne złoto: wojny o węgiel z Donbasu”, a także Tetianę Malarczuk jedną z najważniejszych współczesnych pisarek ukraińskich oraz laureata Nike 2020, Radka Raka. Przeprowadziliśmy spotkanie z Prof. Olą Hnatiuk i Dr Rostyslavem Kramarem na temat ukraińskiej emigracji w Warszawie w okresie międzywojennym, omówiliśmy twórczość Zuzanny Ginczanki z Agatą Araszkiewicz i Gabrielą von Seltmann oraz Wasyla Stusa z jego tłumaczem na język polski Marcinem Gaczkowskim oraz poetą ukraińskim Jurkiem Zawadzkim. Na zakończenie projektu rozmawialiśmy o emigracyjnym życiu Leopolda Tyrmanada z jego biografem Marcelem Woźniakiem.
Wszystkie spotkania prowadziła, mieszkająca w Warszawie ukraińska badaczka i pisarka, Oleksandra Iwaniuk, która pokazała, że o literaturze, poezji można rozmawiać w sposób interesujący, dynamiczny i intrygujący.
Przez te kilka miesięcy, dzięki naszemu projektowi, tematy obfitujące w wątki ukraińskie w polskiej literaturze i odwrotnie były intensywnie obecne w Internecie wśród różnych grup odbiorców i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Łącznie, wszystkie spotkania miały ponad 100 tyś. wyświetleń. Mamy nadzieję, że dzięki temu migranci z Ukrainy mogli lepiej poznać i zrozumieć Polskę, a Polacy wraz z poznaniem wątków literatury ukraińskiej mogli zwiększyć zainteresowanie życiem swoich sąsiadów z Ukrainy, a także sąsiadów migrantów ukraińskich tu na miejscu.
Nagrania wszystkich spotkań można obejrzeć na naszym kanale YouTube
Oraz na profilu Ukraińskiego Domu w Warszawie na portalu Facebook